Biznes b2b METIS GROUP

Doradztwo finansowe- jak to wygląda? Współpraca z doradcą finansowym pozwala na rozsądne zaplanowanie swoich wydatków i inwestycji, poznanie własnych możliwości i oferty rynku. Doradca finansowy dokonuje kompleksowej analizy sytuacji finansowej klienta w odniesieniu do kondycji branży i na jej podstawie przedstawie propozycje rozwoju prezentujące najbardziej racjonalne argumenty. Nawet jeżeli mówimy o doradztwie finansowym to jest to praca, która wpływa na wszystkie obszary funkcjonowania przedsiębiorswa. Żadna firma nie może funkcjonować bez przychodów i kosztów. Każdy dział organizacji ma wpływ na powstanie tych dwóch pozycji. Dlatego też doradca finansowy powinien mieć ogólny obraz sytuacji w firmie, aby skutecznie doradzać w zakresie finansów i doboru instrumentów finansowych.

 

Jak wygląda praca doradcy finansowego?

Współpraca z doradcą finansowym składa się z kilku etapów, których zakończeniem powinno być podjęcie decyzji w sprawie optymalnego kredytu lub emisji obligacji. Poniżej prezentujemy strukturę:

  1. Na pierwszym spotkaniu doradca finansowy przeprowadza dokładny wywiad na temat oczekiwań i możliwości klienta. Ważnym obszarem rozmowy jest cel pozyskania finansowania.

  2. Następnym krokiem jest przygotowanie analizy o możliwościach pozyskania kredytu. W tej części pracy brane pod uwagę są inne alternatywy do standardowego kredytu takie jak pozyskanie finansowania z funduszu inwestycyjnego lub emisja obligacji.

  3. Trzeci etap pracy to przedstawienie wyników analizy możliwości pozyskania finansowania klientowi. Na tym etapie pracy Klient powinien określić którą opcje wybiera.

  4. Kompletowanie dokumentacji projektu lub jej przygotowanie. Jeżeli klient posiada wszystkie dokumenty formalno-prawne i biznesowe (biznes plan i analizę finansową) potrzebne do złożenia wniosku kredytowego to kompletujemy jedynie te dokumenty. Jeżeli Inwestor nie jest przygotowany w tym zakresie to doradca finansowy przygotowuje wszystkie dokumenty.

    • Opracowanie biznes planu i analizy finansowej jest rozliczane jako niezależne wynagrodzenie.

  1. Omówinie z Inwestorem dokuemntacji i przygotowanie wniosku kredytowego.

  2. Składanie wyjaśnień do banków i uzupełnianie dokumentacji kredytowej.

  3. Po otrzymaniu wstępnych decyzji kredytowych przygotowywana jest analiza finansowa i prawna ofert. Wyniki pracy doradcy finansowego omawiane są z klientem.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze doradcy finansowego?

Przede wszystkim nie należy się bać pytać o doświadczenie. Rynek finansowy jest trudny, a poważne decyzje wymagają wsparcia profesjonalistów. Warto skontaktować się z innymi klientami upatrzonego doradcy, a gdy już nawiąże się pomyślna współpraca stale aktywnie w niej uczestniczyć. Zachęcamy, aby zwrócić uwagę również na strukturę współpracy i ilość banków do których będą składane wnioski. Doradca finansowy już na wstępie powinien intuicyjnie ocenić do którego banku złożyć wniosek, a w którym nie ma sensu ponieważ szansa powodzenia jest bardzo mała. Ilość nie zawsze pokrywa się z jakością. Lepiej jeden raz trafić w cel niż wielokrotnie spódłować.

Zapraszamy do zapoznaniem się z naszą listą referencyjną zrealizowanych projektów doradczych. Jeżeli zainteresuje Państwa nasza oferta w zakresie doradztwa finansowego to zachęcamy do kontaktu i spotkania.