Jak zarządzać sobą/zespołem/firmą przez cele indywidualne. Konkretny tytuł wskazujący na cel niniejszego tekstu i nagrania zaprezentowanego poniżej. Dokładnie tak samo konkretny powinien być nasz cel w procesie zarządzania zespołem. Zarządzanie sobą to fraza z którą możemy się spotkać w wielu magazynach, książkach i filmach o zarządzaniu. Prawda jest taka, że najczęściej gdy używamy tego stwierdzenia to chodzi nam bardziej o zarządzanie czasem, a nie sobą. To czas jest najbardziej ulotnym zasobem, którego nie możemy magazynować ani kupić. Dlaczego więc mielibyśmy zarządzać sobą jeżeli to czas uzależnia naszą efektywność w życiu i pracy.

Zapraszam do wykonania następującego zadania. Wybiegnij myślami w przyszłość w kwestii swojego życia osobistego lub zawodowego i wyobraź sobie co chciałbyś/chciałabyś osiągnąć? Wyobraź sobie konkretnie swój cel i opisz go tak bardzo jak to tylko możliwe. Jeżeli jest to jakiś sytuacja to opisz ją. Jeżeli jest to rzecz to scharakteryzuj jej parametry i funkcjonalności. Jeżeli już to zrobiłeś to wiesz dokładnie jaki jest Twój cel. Zadanie było dość proste i nie potrzeba było zbędnych zwrotów pochodzących z metodologii zarządzania. Im więcej takich celów sobie wyznaczysz tym lepiej. Jednak we wszystkim ważny jest umiar więc lepiej nie przesadzaj ponieważ zbyt duży ciężar celów może demotywować.

Odnieśmy teraz nasze cele do zarządzania w zespole. Jeżeli każdy członek naszego teamu posiada inny cel ponieważ na wstępie nie określiliśmy odpowiedzialności, zakresu obowiązków, obszarów decyzyjnych i celów dla każdej osoby w naszym zespole to praktycznie nie jesteśmy w stanie zarządzać pracę. Myśli każdej osoby błądzą w chaosie wydarzeń życia codziennego. A naszym zadaniem jako leadera zespołu jest skuteczne realizowanie celów projektowych wyznaczonych dla naszego zespołu. Aby to zrobić musimy najprościej w świecie skoncentrować uwagę każdego pracownika na jego zakresie pracy, a następnie tak pracę zaplanować w formie harmonogramu, aby zrealizowane cele idealnie na siebie nachodziły, a praca przebiegała pomyślnie.