Analiza finansowa Kamienica ul. Żydowska Poznań to nazwa projektu który uwzględnia proces analityczny poprzedzający decyzję o zakupie nieruchomości. W tym przypadku mamy do czynienia z kamienicą znajdującą się w samym centrum Poznania w bardzo bliskiej okolicy Starego Rynku. Specyfika kamienicy wynika z następujących czynników:

 1. Budynek jest zaprojektowany w starym stylu, aktualnie już się nie projektuje tak dużych mieszkań i pomieszczeń przejściowych,
 2. Kamienica wymaga renowacji i adaptacji dlatego też istnieje zagrożenie pojawienia się prac nieprzewidzianych w kosztorysie.
 3. Brak miejsc parkingowych dla przyszłych najemców co zmniejsza atrakcyjność lokalizacji nawet przy położeniu centralnym.
 4. Procedury związane z uzyskiwaniem pozwoleń od miejskiego konserwatora zabytków.
 5. Inne czynniki budowlane.

Analiza finansowa i model biznesowy

Podmiot zainteresowany zakupem nieruchomości zlecił opracowanie modelu biznesowego w kilku opcjach użytkowania kamienicy i w oparciu o założenia biznesowe szczegółową analizę finansową inwestycji. Wielu inwestorów decyduje się na wykonanie niniejszej pracy w ciągu kilku minut wykorzystując kalkulator w telefonie komórkowym i angażując jeden palec dłoni. Otóż  jest to dobre podejście ale nie perfekcyjne. Dlatego też istnieje wiele zagrożeń finansowych wynikających z jego zastosowania. Możemy do nich zaliczyć takie sytuacje:

 • Błędne oszacowanie kosztów opracowania dokumentacji projektowej i czasu jej realizacji.
 • Niedoszacowanie prac budowlanych i pojawienie się robót dodatkowych, które zaistniały dopiero w trakcie prowadzenia prac budowlanych.
 • Niskie zainteresowanie powierzchnią najmu.
 • Oczekiwane przez najemców wakacje czynszowe wynikające z potrzeby zaangażowania kapitału w wykończenie lokalu pod prowadzoną działalność.
 • Błędne oszacowanie stanu budowlanego nieruchomości. Nie zawsze tynk pokazuje prawdę.
 • Decyzja kredytowa na krótszy okres czasu niż zakładana w kalkulacji.
 • Potrzeba zmiany funkcji użytkowania kamienicy w trakcie prowadzenia działalności i potrzeba poniesienia dodatkowych kosztów.
 • Rozliczenie takich kosztów operacyjnych jak: ubezpieczenie, zarządzanie (administracja), sprzątanie, konserwacja i inne koszty. Uwzględnienie wzrostu opłat w ciągu czasu kredytowania.
 • Inne pozycje kosztowe i sytuacje które wpływają bezpośrednio na rentowność inwestycji.

Warto zwrócić uwagę na te wszystkie czynniki w trakcie oceny rentowności inwestycji. Co ważniejsze nawet jeżeli Inwestor posiada już tak szerokie doświadczenie, że nie potrzebuje biznes planu ponieważ ocena inwestycji opiera się na niepodważalnym doświadczeniu to nadal bank wymaga formalnego dokumentu na etapie udzielenia decyzji kredytowej. Na etapie pozyskania finansowania doradca finansowy będzie potrzebował analizy finansowej i części opisowej aby przeprowadzić procedurę uzyskania kredytu dla firmy lub kredytu dla osoby prywatnej.

METIS GROUP wykonuje profesjonalną usługę w zakresie oceny projektu inwestycyjnego. We współpracy z Przedsiębiorstwem ARI sp. z o.o. które zatrudnia zespół wykwalifikowanych inżynierów budowlanych i kosztorysantów oceniamy zakres i koszt wymaganych prac budowlanych. W odpowiedzi na potrzeby inwestora opracowujemy projekt adaptacji.