Skuteczność pozyskania kredytu dla branży deweloperskiej?

Od czego zależy skuteczność pozyskania kredytu inwestycyjnego lub kredytu obrotowego dla projektów z branży deweloperskiej czy też budowlanej? Poniżej prezentujemy najważniejsze czynniki które w naszym przekonaniu są czynnikiem sukcesu w tym zakresie. Warto je ocenić podczas wyboru doradcy finansowego, który będzie świadczył dla nas usługę w tym zakresie:

  1. Specjalizacji w zakresie budownictwa. Co to oznacza? Specjalistą w zakresie pozyskania kredytu dla branży deweloperskiej/budowlanej jest jednostka, która funkcjonuje w tej branży, czyli współpracuje w projektantami, wykonawcami, branżami budowlanymi i deweloperami. Dlaczego? Ponieważ branża budowlana jest tak bardzo wielowymiarowa i specyficzna w sposobie działania. Do skutecznego realizowania projektów wymaga bardzo dużej koncentracji na szczegółach. Bez wiedzy „od kuchni” w zakresie realizacji inwestycji doradca nie może dobrze doradzić Inwestorowi w zakresie planowania finansowego.
  2. Kogo reprezentuje doradca finansowy? Często zdarza się tak, że Zleceniodawca sądzi, że doradca finansowy reprezentuje właśnie jego przed bankiem. Ale z drugiej strony, również ma podpisaną umowę pośrednictwa z instytucją finansową. Pojawia się wtedy konflikt interesów. Czy doradca chce pozyskać kredyt na najlepszych warunkach dla Zleceniodawcy, czy dla siebie. Warto tą kwestię zweryfikować przed rozpoczęciem współpracy.
  3. Umiejętności zaprezentowania informacji na temat inwestycji. Dla osób zaznajomionych z procedurami bankowymi nie trzeba powtarzać, że kluczem do uzyskania pozytywnej rekomendacji ze strony analityka bankowego jest umiejętność zaprezentowania informacji o inwestycji. Założenia finansowe muszą być skrupulatnie opisane, a prognozy wyjaśnione w kontekście innych założeń takich jak harmonogram procesu budowy, umowy z podwykonawcami i inne. W biznes planie należy opisać również dokumenty formalno-prawne takie jak pozwolenie na budowę.
    Z doświadczenia wiemy, że sytuacja robi się zawiła w przypadku kamienic dla których często inwestor otrzymuje niezależnie pozwolenia na remont elewacji, remont klatek schodowych, wymianę okien, wymianę instalacji wewnętrznych itd. Wtedy pełen opis wszystkich pozwoleń powinien stanowić wyjaśnienie do biznes planu. Analitycy, często nie są specjalistami w dziedzinie budownictwa dlatego też mnogość pozwoleń może wprowadzić ich w dezorientację. W przypadku wydłużającego się okresu uzupełnień dokumentacji pojawia się często awersja do projektu.