Dzień dobry,

Zachęcamy do przeczytania świetnego wywiady z Wojciechem Sobierajem- założycielem Alior Banku. Opowiada on w nim o spadku zaufania dla Banków w Polsce, przyszłości sektora bankowego, wpływie „frankowych tarapatów” na banki i planach rozwoju.

Tym co nas najbardziej zainteresowało to informacja o wpływie opodatkowania banków na gospodarkę Polski. Taka sytuacja może spowodować odcięcie kredytowania gospodarki, czyli inwestycji infrastrukturalnych. Z naszego doświadczenia wynika, że już dzisiaj trudno uzyskać finansowanie inwestycji infrastrukturalnej czy też deweloperskiej (budowlanej). Banki patrzą na takie inwestycje przez pryzmat dużego ryzyka, a jak wiadomo każde ryzyko jest złe dla banku. Dlatego też z naszej strony pojawia się pytanie: jakie inne źródła finansowania inwestycji staną się alternatywą w przypadku „czarnego scenariusza”? Czy źródłem kapitału staną się banki z siedzibą poza Polską?

Wracając do opodatkowania banków to jeżeli opodatkowanie aktywów bankowych nie ma sensu to może warto opodatkować drugą stronę bilansu czyli pasywa. Otóż, opodatkowanie tej strony również nie ma swojej logiki, ponieważ jak można karać banki za zbieranie depozytów i zwiększanie bezpieczeństwo swoich klientów. Ewentualne opodatkowanie pasywów spowoduje zmniejszenie zysków banków, którymi następnie będą obciążeni klienci- społeczeństwo.

Zapraszamy do przeczytania całego artykułu pod linkiem.

http://www.forbes.pl/wojciech-sobieraj-banki-sie-koncza-kiedys-zaloze-nowy-biznes,artykuly,198379,1,1.html#fp=frb