fbpx

10 zasad budownictwa energooszczędnego

10 zasad budownictwa energooszczędnego, czyli:

 • Jak przygotować się do inwestycji, aby miała ona cechy budynku energooszczędnego?
 • Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę podczas realizacji?
 • Jakie rozwiązania wykorzystać?

Z roku na rok wzrastają koszty utrzymania budynku i równolegle wzrasta świadomość ekologiczna społeczeństwa. Te czynniki motywują nas do budowania domów energooszczędnych czyli takich, które: wykazują niższe koszty eksploatacji (ogrzewania), zapewniają komfort cieplny w pomieszczeniach, mają lepszą charakterystykę energetyczną i chronią środowisko poprzez zmniejszoną emisję CO2.

Dlatego też poniżej prezentujemy najważniejsze zasady oraz krótki komentarz do nich.

Odwiedź nasz kanał i subskrybuj

Struktura/kształt budynku:

 1. Zwarta bryła– najlepiej jakby była na rzucie prostokąta. Ważne aby nie było w niej zbędnych wnęk, ryzalitów (przesuniętych części budynku), ponieważ im większy stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do ogrzewanej kubatury tym mniejsze straty ciepła.
  UWAGA: warto w tym punkcie kierować się również zdrowym rozsądkiem ponieważ tworzenie architektury polega również na grze płaszczyznami, cieniami i perspektywami.
 2. Prosty dach, najlepiej dach dwuspadowy bez zbędnych kafartków, których wykonanie będzie wymagało dużej precyzji i dbałości o niwelację mostków termicznych.
 3. Lokalizacja odpowiednio pomieszczeń w domu ( z podziałem na strefy termiczne). Pomieszczenia najzimniejsze powinny znajdować się w północnej części domu jednorodzinnego, a najcieplejsze i o średniej temperaturze od południa. Pomieszczenia w których lubimy gdy jest cieplej, czyli łazienka i WC powinny być w centrum. W centrum domu jednorodzinnego zawsze jest najcieplej.
  UWAGA: warto dostosować te strefy cieplne dla siebie. Osoba która lubi spać w niskiej temperaturze również może mieć sypialnie od północy.
 4. Największe przeszklenia w pomieszczeniach od południa i zachodu będą naturalnie nagrzewane promieniami słonecznymi. Stosując rekuperację możemy korzystać z nagrzanego powietrza w pokoju dziennym do ogrzania innych pomieszczeń. Ciepłe powietrze jest zasysane przez przewodu rekuperacyjne i jest wykorzystane do nagrzania zassanego powietrza z zewnątrz budynku. Jest to pozytywny efeky ciągłej cyrkulacji powietrza i powstania nadciśnienia wewnątrz budynku.
 5. Brak balkonów i innych miejsc które są szczególnie narażone na powstawanie mostków termicznych. Są to takie miejsca jak np.: połączenie stropu (wieńca) ze ścianą piętra, połączenie murłaty z dachem i inne.

Izolacja:

 1. Szczelne ściany i dach oraz ich izolacja: należy w tym miejscu zwrócić uwagę na zastosowanie elementów nośnych o dobrej izolacyjności oraz izolacji termicznej dobrej jakości (styropian o grubości minimum 20 cm). Kolejnym elementem jest izolacja dachu wykorzystując np. pianę poliuretanową o grubości minimum 20 cm. Ostatecznie zadbać o dobrej klasy okna, drzwi zewnętrzne oraz bramę garażową ( o niskim współczynniku przenikania ciepła).
  Wszystkie wymienione powyżej elementy nawet gdy będą najwyższej jakości stracą dużą część swoich właściwości w przypadku błędnego wykorzystania i montażu. Dlatego też należy zwrócić uwagę na: profesjonalny montaż okien, drzwi i bramy garażowej z uwzględnieniem tzw. „ciepłego montażu”, wykonania prac murarskich bez ubytków przez które może przechodzić powietrze oraz ocieplenie budynku zgodnie z zaleceniami producenta (czyli metodą obwodowo- punktową).
  UWAGA: egzaminem skuteczności wykonanej pracy w tym zakresie może być tzw.: Próba szczelności powietrznej budynku.
 2. Rolety zewnętrzne w znacznej mierze ograniczają straty ciepła przy równoczesnym ograniczeniu wydatków na energię. W trakcie mrozów tworzą one barierę, która skutecznie tworzy „poduszkę powietrzną” stanowiąca doskonały izolator. W efekcie rolety pozwalają na zmniejszenie wydatków na energię przez cały rok nawet do 30%. Latem rolety chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem się pomieszczeń co również korzystnie wpływa na wydatki związane z funkcjonowaniem klimatyzacji.

Urządzenia i rozwiązania techniczne:

 1. Rekuperacja: wyposażenie budynku w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła pozwala na zaoszczędzenie między 25-50% na ogrzewaniu. Ciągła cyrkulacja powietrza zapewnią komfort użytkownikom domu i eliminuje zagrożenie powstawania wilgoci w budynku. W efekcie zastosowania instalacji rekuperacyjnej można całkowicie zrezygnować z kominów wentylacyjnych wentylacji grawitacyjnej oraz komina spalinowego (kominkowego). Badanie wykazują, że między 30-40% straty ciepła budynku jednorodzinnego następuje przez kominy.
 2. Ogrzewanie podłogowe– jest to ogrzewanie niskotemperaturowe. Niższa temperatura wody jest równoznaczna z niższą ilością energii potrzebną do podgrzania tej wody.
 3. Pompa ciepła (uzupełniona o instalację fotowoltaiczną PV), kluczowym argumentem przemawiającym za zastosowaniem pompy ciepła jest fakt, że aby dostarczyć do budynku 1kWh energii, potrzebujemy pobrać z sieci elektrycznej jedynie 1/4 tej wartości czyli 250 Wh. Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną spowoduje ograniczenie zużycia energii elektrycznej do minimum. Co ważniejsze pompa ciepła w ciągu lata skutecznie schłodzi nasz dom.
Jak obniżyć straty ciepła i koszty eksploatacji domu

Jak obniżyć straty ciepła i koszty eksploatacji domu Jak obniżyć straty ciepła i koszty eksploatacji domu to pytanie które często zadajemy sobie zbyt p&oacute…

Pompa ciepła w domu jednorodzinnym

Pompa ciepła w domu jednorodzinnym Pompa ciepła w domu jednorodzinnym to urządzenie grzewcze, które przenosi energię cieplną z jednego miejsca do instalacji grzewczej b…

Straty ciepła w domu jednorodzinnym

Straty ciepła w domu jednorodzinnym Straty ciepła w domu jednorodzinnym to temat o którym nie myślimy przed rozpoczęciem budowy domu oraz w jej trakcie. Świadomoś&…

10 zasad budownictwa energooszczędnego

10 zasad budownictwa energooszczędnego 10 zasad budownictwa energooszczędnego, czyli: Jak przygotować się do inwestycji, aby miała ona cechy budynku energooszczędnego? Na…

Ogrzewanie podłogowe domu jednorodzinnym

Ogrzewanie podłogowe domu jednorodzinnym Ogrzewanie podłogowe domu jednorodzinnym zapewnia komfort cieplny w efekcie optymalnego rozkładu temperatury w pomieszczeniu. Jedną z wa&#3…

Rekuperacja w domach jednorodzinnych

Rekuperacja w domach jednorodzinnych Rekuperacja w domach jednorodzinnych, czyli wentylacja mechaniczna to szybki i łatwy sposób na poprawienie komfortu mieszkania i efektywności ener…

Budynki jednorodzinne energooszczędne

Budynki jednorodzinne energooszczędne Każdy kto kupuje lub buduje dom chciałby, aby był on energooszczędny. Powód jest prosty. Największy udział w kosztach ut…